Ticket to Ride Europe (EN)

Kód: 6040884
1 199 Kč –5 %
p1eu8c0sij1odeiacciji8l64bb
1 199 Kč –5 % 1 133 Kč
Na dotaz
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…
Ticket to Ride postaví hráče do rolí stavitelů železničních tratí v Evropě – čím rozrostlejší vlakovou síť vybudují, tím blíže se dostanou k vítězství. Další body pak lze získat za propojení důležitých měst nebo za nejdelší souvislou trať. Ticket to Ride: Europe takes you on a new train adventure across Europe.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ticket to Ride postaví hráče do rolí stavitelů železničních tratí v Evropě – čím rozrostlejší vlakovou síť vybudují, tím blíže se dostanou k vítězství. Další body pak lze získat za propojení důležitých měst nebo za nejdelší souvislou trať.

Ticket to Ride: Europe takes you on a new train adventure across Europe. From Edinburgh to Constantinople and from Lisbon to Moscow, you'll visit great cities of turn-of-the-century Europe. Like the original Ticket to Ride, the game remains elegantly simple, can be learned in 5 minutes, and appeals to both families and experienced gamers. Ticket to Ride: Europe is a complete, new game and does not require the original version.

More than just a new map, Ticket to Ride: Europe features brand new gameplay elements. Tunnels may require you to pay extra cards to build on them, Ferries require locomotive cards in order to claim them, and Stations allow you to sacrifice a few points in order to use an opponent's route to connect yours. The game also includes larger format cards and Train Station game pieces.

The overall goal remains the same: collect and play train cards in order to place your pieces on the board, attempting to connect cities on your ticket cards. Points are earned both from placing trains and completing tickets but uncompleted tickets lose you points. The player who has the most points at the end of the game wins.

Doplňkové parametry

Kategorie: Rodinné stolní hry
? Doba hraní (minut):: 45+
? Minimální věk: 9
? Min. počet hráčů: 2
? Max. počet hráčů: 5
jazyk: anglicky
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: