Kemet - desková hra

Kód: 6034767
1 899 Kč –5 %
p1a0u3bpv11sdc1sv516edb75d0pb
1 899 Kč –5 % 1 794 Kč
Na dotaz
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…
Kemet je desková hra zasazená do prostředí starého Egypta. Hráči se postaví do čela jednoho z kmenů a snaží se zabírat ta nejlepší území, získávat vhodné technologie, stavět pyramidy a především bojovat! Kemet je hodně o boji, protože to je způsob, jak získat vítězné body.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kemet je desková hra zasazená do prostředí starého Egypta. Hráči se postaví do čela jednoho z kmenů a snaží se zabírat ta nejlepší území, získávat vhodné technologie, stavět pyramidy a především bojovat! Kemet je hodně o boji, protože to je způsob, jak získat vítězné body. A o ty jde především! Kemet je velmi interaktivní hra a na to, jak jde výpravně udělán, má i jednoduchá pravidla a hraje se velmi pěkně.

 

In Kemet, players each deploy the troops of an Egyptian tribe and use the mystical powers of the gods of ancient Egypt – along with their powerful armies – to score points in glorious battles or through invasion of rich territories. A game is typically played to 8 or 10 victory points, which may be accrued through winning attacks, controlling temples, controlling fully-developed pyramids, sacrificing to the gods, and wielding particular magical powers.

The conquest for the land of Kemet takes place over two phases: Day and Night. During the day, choose an action amongst the nine possible choices provided by your player mat and perform it immediately. Once every player has taken five actions, night falls, with players gathering Prayer Points from their temples, drawing Divine Intervention cards, and determining the turn order before the start of the new day.

As the game progresses, they can use Prayer Points to acquire power tiles. Some of these enroll magical creatures and have them join their troops. In addition to intimidating enemies, these creatures provide special powers!

Detailed miniature components represent the combat units and the supernatural creatures that are summoned to enhance them. Combat is resolved through cards chosen from a diminishing six-card hand and enhanced by bonuses.

Doplňkové parametry

Kategorie: Strategické hry
Hmotnost: 2 kg
? Doba hraní (minut):: 90+
? Minimální věk: 13
? Min. počet hráčů: 2
? Max. počet hráčů: 5
jazyk: bez textu, česká a anglická pravidla
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: