Potato Man - karetní hra

Code: 6036519
€10,66 –5 %
p1a2dhi9b66g7i3s10vqfdb1geab
€10,66 –5 % €10,06
Na dotaz
Delivery offer
The item has been sold out…
Potato Man je svižná štychová karetní hra (podobně jako mariáš, Tichu, Pět okurek nebo Dwarf King). Na rozdíl od většiny takových her, kde je ctít barvu povinnost, zde je to zakázáno - do štychu můžete pokládat jen barvu, která v něm ještě není.

Detailed information

Product detailed description

Potato Man je svižná štychová karetní hra (podobně jako mariáš, Tichu, Pět okurek nebo Dwarf King). Na rozdíl od většiny takových her, kde je ctít barvu povinnost, zde je to zakázáno - do štychu můžete pokládat jen barvu, která v něm ještě není. Protože v různých barvách jsou různě vysoké karty, dává to zajímavé možnosti si navzájem blokovat možnost štych vyhrát - např. červená má nejvyšší hodnoty karet, takže vyhrát štych červenou je nejsnazší, ale také za nejméně bodů. Do toho praštěné obrázky bramborového národa a doporučení od poroty Spiel des Jahres 2014!
Díky nectění barvy a speciálním pravidlům je toto jedna z mála štychových her, která pěkně funguje už ve dvou hráčích!

Potato Man is a trick-taking game with the largely unused theme of potatoes in which you can sometimes achieve the highest scores with the smallest potatoes.

After dealing the cards out, players each play one card to the center of the table to form the "trick" – but each of the four colors can be played only once. (The exception: In a five-player game, one color can be played twice.) Whoever plays the highest card wins the trick – except that the three least valuable cards in the game (1, 2, 3 of yellow) win the trick if one of the three most valuable cards in the game (16, 17, 18 of red) is present. Whoever wins a trick leads to the next trick.

Each color has its own small deck of scoring cards, and when a player wins a trick, he takes a scoring card of the corresponding color. The red color, for example, has highest playing cards on average (cards 5-18, compared to yellow 1-13), but least valued scoring cards for a trick. However, once three tricks are taken with the same color, the scoring cards of that color are depleted and players take golden "joker" scoring cards, worth the most points. Therefore you might want to keep high cards of a frequently winning color in your hand in order to maximize your points – but the round ends as soon as a player cannot play a card due to the restrictions on which cards can be played in a given trick.

Players tally their points, then begin a new round, with the game lasting as many rounds as the number of players. In the end, whoever tallies the most points wins!

Additional parameters

Category: Card Games
Weight: 0.15 kg
? Doba hraní (minut):: 40+
? Minimální věk: 10
? Min. počet hráčů: 2
? Max. počet hráčů: 5
jazyk: bez textu, česká pravidla
The item has been sold out…

Be the first who will post an article to this item!

Only registered users may post articles. Please log in or register.

Do not fill out this field: