Hras.cz na Facebook.com

Hras.cz na Twitter.com

Hras.cz na Linkedin.com

Hras.cz na Instagram.com

HRAS
 
 

GO Goki

Desková hra GO – jedna z nejstarších strategických her na světě. Hrací deska o velikosti: 30,2x30,2 cm Všeobecná pravidla a) Go hrají 2 hráči na čtvercové síti, bílými a černými kameny čočkovitého tvaru. První tah učiní černý na prázdnou desku a dále se v tazích hráči střídají.více
Online cenaBěžná cena 849 999 (34,20 EUR) (40,20 EUR)
Dostupnost
Na dotaz
Na dotaz
 
Počet hráčů
2
Počet hráčů
Doporučený věk
od 6 let
Doporučený věk
 

Desková hra GO – jedna z nejstarších strategických her na světě.

Hrací deska o velikosti: 30,2x30,2 cm

Všeobecná pravidla

a) Go hrají 2 hráči na čtvercové síti, bílými a černými kameny čočkovitého tvaru. První tah učiní černý na prázdnou desku a dále se v tazích hráči střídají.
b) Tahem se rozumí položení jednoho kamene na volný průsečík. Případně zajmutí a vybrání soupeřových kamenů je součástí tahu. Tahem může být i 'pas', tj.vzdání se tahu.
c) Cílem hry je ohraničit území a případně zajímat soupeřovy kameny. Oba cíle se ohodnocují body: jeden bod za každý průsečík území, jeden bod za každého zajatce. Vítězem je hráč s větším součtem těchto bodů.
d) Soutěžní go se hraje na desce 19x19, začátečníkům se doporučuje hrát na menších deskách, např. 13x13, hra je pak přehlednější. Soupravy obsahují 180+180 nebo 90+90 kamenů. Při hře však platí, že hráč má počet kamenů 'neomezený'. Pokud mu nestačí, požádá soupeře o výměnu zajatců.

V dalších odstavcích najdete konkrétní pravidla pro zajímání soupeřových kamenů, pro omezení volby tahu, definování území, pravidla pro konec hry.

Zajímání kamenů, spojování kamenů do skupin

Základním pojmem v tomto odstavci je 'svoboda'. Obr.1

a) Kámen položený do volného prostoru do středu desky má 4 svobody, tj. volné průsečíky sousedící s ním po čáře. Kámen u strany desky má 3 svobody, kámen v rohu pouze 2 svobody.
b) Obsadí-li jeden hráč postupně svými kameny všechny svobody kamene druhé barvy, kámen je zajat. Po ztrátě poslední svobody musí být okamžitě odstraněn z desky. Zajímající hráč si zajatce shromažďuje pro pozdější počítání skóre.
c) Hráč, na jehož kameny je útočeno, se samozřejmě může bránit. Přidáváním kamenů k vlastnímu kameni, tak aby spolu sousedily po čáře, vytváří řetěz. Řetěz pevně spojených kamenů může být zajat pouze jako celek. Svobody řetězů jsou opět všechny volné průsečíky sousedící s ním po čáře, a po obsazení poslední svobody je řetěz zajat ( a ihned odstraněn z desky).

Kam můžeme a kam nesmíme táhnout?

Obr.2 Obr.3

Táhnout můžeme na libovolný volný průsečík, při respektování dvou přirozených zákazů.

a) ZÁKAZ SEBEVRAŽDY. Hráč nesmí zahrát takový tah, aby jeho kámen, případně řetěz kamenů, neměl po tahu žádnou svobodu. Do 'sebevraždy' hráč může táhnout, pokud tímto tahem zajme jeden nebo více soupeřových kamenů. Tím jeho kámen získá svobody a tak vlastně nestojí v sebevraždě. Pamatujme, že braní je součástí tahu a že na desce nesmí zůstat kameny nemající alespoň 1 svobodu. Černý tak smí zahrát na body x v obr. 3.
Obr.4 b) ZÁKAZ OPAKOVÁNÍ POZICE, tj. pravidlo 'KO' (japonsky nekonečný). Hráč nesmí táhnout tak, aby se po jeho tahu přesně zopakovala pozice před posledním tahem soupeře. Toto pravidlo se týká situací zobrazených na obr. 4, kde by jinak bylo možno brát jeden kámen stále dokola a tak znemožnit konec hry. Po tahu černého 1 nesmí bílý okamžitě tento kámen vzít zpět, musí vyčkat alespoň 1 tah. Pozice s ko jsou často důležitým taktickým prvkem a jejich význam je rozebrán později.

Území

Deska je postupem hry rozdělena na řadu oblastí, kde dominují kameny jedné barvy. Volné průsečíky uvnitř hranice tvořené kameny jedné barvy (a případně okrajem desky) nazýváme území. Na obr.5 vidíme desku po skončení partie, rozdělenou na 4 území bílého a 5 území černého. Pro přesně pochopení pojmu území je důležité si uvědomit, že soupeř může do 'mého' území hrát. Pokud je území opravdu moje, dokážu jeho kameny chytit a tím své území uhájit. Pokud to nedokážu, soupeř si vybuduje v 'mém' území svou skupinu se svým územím, současně tím 'mé' území zničí.

Obr.5

Konec hry

Pokud hráč dojde k závěru, že již nemůže nic získat ani způsobit ztrátu soupeři, vzdá se tahu slovem 'pas'. Partie končí, pasují-li po sobě oba hráči. Jestliže druhý hráč nepasuje, ale pokračuje ve hře, může i první hráč dále hrát. Před ukončením partie je nutné vyřešit všechny sporné situace na desce včetně všech situací 'ko', a vyplnit neutrální body (body nikoho mezi hranicemi bílých a černých území). Jestliže hráči najdou po oboustranném pasování nejasnou situaci, obnoví hru. Kameny, které leží v soupeřovvě území a mohly by být kdykoliv zajmuty (tzv. mrtvé kameny), jsou po skončení hry z desky odstraněny a přidány k zajatcům. Tedy není třeba jim vlastními tahy do vlastního území brát všechny svobody, jako to je nutné při normálním zajímání ve hře.

Spočítání výsledku

Každý hráč si spočte všechny body vlastních území (volné průsečíky) a k nim připočte body za zajatce. Hráč s větším součtem vítězí. V praxi se to většinou provádí trochu odlišně, abychom si ušetřili práci: Zajatce naskládáme do soupeřova území (tedy místo přičítání ke svému skóre je odečítáme od soupeřova, na výsledku se nic nemění), a území můžeme přemístěním některých kamenů změnit na obdélníky, nejlépe po desítkách bodů. Sčítání jde pak lehce.

Počet hráčů 2
Doporučený věk od 6 let
Související zboží
Velbloud jenga

Velbloud jenga

Cena 224 Běžná cena 249 Koupit
Osel jenga

Osel jenga

Cena 224 Běžná cena 249 Koupit
Dopravní cesty puzzle

Dopravní cesty puzzle

Cena 119
Najdi cestu - zvířátka

Najdi cestu - zvířátka

Cena 314 Běžná cena 349 Koupit
Kubb střední v plátěném vaku 56875

Kubb střední v plátěném vaku 56875

Cena 989 Běžná cena 1 099 Na dotaz
Hrací deska na hru Go 19x19

Hrací deska na hru Go 19x19

Cena 149 Běžná cena 175 Koupit
Překližková deska na hru GO 13x13

Překližková deska na hru GO 13x13

Cena 143 Běžná cena 159 Koupit
Magnetické GO sada 24

Magnetické GO sada 24

Cena 405 Běžná cena 450 Na dotaz
Koženková deska 9x9

Koženková deska 9x9

Cena 86 Běžná cena 95 Koupit
GO cestovní souprava magnetická

GO cestovní souprava magnetická

Cena 683 Běžná cena 759 Na dotaz
Deska na GO skládací 19x19

Deska na GO skládací 19x19

Cena 449 Běžná cena 499 Koupit
GO deska překližková 19x19 a 13x13

GO deska překližková 19x19 a 13x13

Cena 449 Běžná cena 499 Koupit
Mah Jongg Original

Mah Jongg Original

Cena 1 710 Běžná cena 1 900 Na dotaz
C-cross

C-cross

Cena 1 399 Koupit
Sada plastových dóz na GO "Bambus"

Sada plastových dóz na GO "Bambus"

Cena 116 Běžná cena 129 Koupit
GO sada H2 (19x19/13x13/9x9, 180+180)

GO sada H2 (19x19/13x13/9x9, 180+180)

Cena 989 Běžná cena 1 099 Koupit
Kniha GO Paduk

Kniha GO Paduk

Cena 225 Běžná cena 250 Koupit