Space Alert EN

Kód: 6035431
1 200 Kč –6 %
p17ju99tp81ho214fj48l1ktf10u5b
1 200 Kč –6 % 1 120 Kč
Skladem (1 ks)
Můžeme doručit do:
29.5.2024
Možnosti doručení
Všichni hráči ve hře Space Alert jsou na jedné lodi a záleží jen na nich, jak budou spolupracovat a obstojí nástrahám vesmíru. Hru řídí zvuková stopa, která je uložená na CD. Tato jedinečná kooperativní hra si získala spoustu příznivců. Space Alert is a cooperative team survival game.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Všichni hráči ve hře Space Alert jsou na jedné lodi a záleží jen na nich, jak budou spolupracovat a obstojí nástrahám vesmíru. Hru řídí zvuková stopa, která je uložená na CD. Tato jedinečná kooperativní hra si získala spoustu příznivců.

Space Alert is a cooperative team survival game. Players become crew members of a small spaceship scanning dangerous sectors of galaxy. The missions last just 10 real-time minutes (hyperspace jump, sector scan, hyperspace jump back) and the only task the players have is to protect their ship.

During play, the central computer will announce the presence of various threats on one the supplied 10 minute soundtracks that also acts as a game timer. The threats vary from space battleships and interceptors to different interstellar monsters and abominations, asteroids or even intruders and malfunctions on the spaceship. Players have to agree who will take care of which task and coordinate their actions (moving around the ship, firing weapons, distributing energy, using battlebots to deal with intruders, launching guided missiles, etc.) in real time to defend the ship. Only a well-working team can survive 10 minutes and make the jump back to safety.

The game offers several difficulty levels, huge variability and a unique experience for one to five player teams. One mission lasts only about 30 minutes, including setup and evaluation.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Hry pro hráče
? Doba hraní (minut):: 30+
? Minimální věk: 12
? Min. počet hráčů: 1
? Max. počet hráčů: 5
jazyk: anglicky

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: