Igráček Paleontolog - figurka s vykopávkami dinosaurů Tyranosaura a Stegosaura
Kód: 6044289Související produkty
Detailní popis produktu
Dobrodružství začíná zde!
Děti milují dinosaury a překvapení. Proto jsme pro ně připravili dobrodružnou řadu Igráčků s vykopávkami koster dinosaurů. V tomto setu budou děti s Igráčkem Paleontologem z kamenů vysekávat kostru Stegosauruse a obávaného Tyranosaura. Při zábavné činnosti si procvičí jemnou motoriku i trpělivost. Odměnou jim bude vzácný nález.
V balení neleznte:
• Igráčka Paleontologa
• 2 kameny s ukrytými objevy
• dřevěné kladívko
• dřevěný majzlík
• dřevěný štěteček
Tyranosaurus
Tento dinosaurus je filmovou hvězdou mezi dinosaury. Objevil a objevuje se v tolika filmech, že by měl mít natažený červený koberce na každém filmovém festivalu. Jenže vyhynul před 68 milióny let a tak, díky Bohu, se nikdy žádného takového festivalu nezúčastní. On by totiž stejně všechny zúčastněné filmové hvězdy sežral. Již podle pojmenování z řeckého slova tyrannos neboli vládce či spíše krutovládce je jasné, že vládl v druhohorách silou a nenažraností. Jeho rozměry se pohybovaly kolem 13 metrů na délku, na výšku čtyři až šest metrů, vážil devět tun a byl masožravec tedy predátor. Nejznámějšími objevenými tyranosaury byla SUE, jehož (jejíž) kosterní pozůstatky jsou vystaveny ve Field Museum of Natural History v Chicagu (USA). Jméno se může jevit jako ženské, jelikož nalezené zkamenělé a vystavené kosti objevila paleontoložka Sue Hendricksonová v roce 1990. Pohlaví objeveného jedince dodnes není známo. Další celebritou mezi kosterními pozůstatky je tyranosaurus STAN objevený v roce 1987 amatérským paleontolog Stanem Sacrisonem. Jelikož vykopávky Stana zajišťovala soukromá firma, stalo se, že původní kostra byla v říjnu roku 2020 tajně vydražena za rekordních 31,8 milionu dolarů (asi 733 milionů Kč). Nakonec se ukázalo, že kostra byla pravděpodobně zakoupena pro nové "dinosauří" muzeum v Abu Dhabí (Saudská Arábie). Věř, že jakýkoliv kosterní nález tyranosaura je velkým objevem. Podaří se ti to také?
Stegosaurus
Když režisér Karel Zeman v roce 1955 inspirován obrazy Zdeňka Buriana vytvořil film Cesta do pravěku, byla to kinematografická bomba. Stěžejním záběrem se stal souboj tyranosaura se stegosaurem. Stegosaurus ve filmu prohrál a zahynul. Stegosaurus je zde vyobrazen jako nedobytný tank opatřený rohovitým pancéřováním včetně obrovských trnů na hřbetu a nebezpečného ocasu opatřeného až metr dlouhými trny. Dnes je prokázáno, že trny na hřbetu sloužily spíše k regulaci teploty samotného dinosaura a k obraně pouze ten ocas. V každém případě tento býložravý dinosaurus dostal díky svému bizarnímu obrnění název zastřešený ještěr a kdo ví, jestli by si na něj známý tyranosaurus vůbec troufnul. Dosahoval totiž délky devíti metrů a váhy až kolem sedmi tun. K tomu připočtěte jeho brnění a zjistíte, že tyranosaurus měl kolem sebe daleko snadnější kořist, než byl stegosaurus. Ale krásně se na to ve filmech dívá. Vykopat stegosaura není snadné kvůli povrchovému členění jeho hřbetních trnů, takže postupuj opatrně a obezřetně, ať něco ze stegosaura nepoškodíš.
Zpracoval: Mgr. Jiří Dvořák
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.
Výrobní společnost : | EFKO-karton, s.r.o. |
---|---|
Adresa : | Dolní 347 592 14 Nové Veselí |
E-mail : | info@efko.cz |