Bacha Zombíci! v Říši her

„Corkcity je poklidné město… Nebo to tak alespoň vypadá. Stejně jako každý jiný den musíte jet do práce. Ale dnes jste zaspali.
Ve hře Bacha zombíci! musíte co nejrychleji reagovat na různé dopravní situace, pokud chcete dorazit včas. Buďte však opatrní: vypukla epidemie a mezi občany se skrývají zombie. Nenechte se jimi zpomalit!

Pražská deskoherní speciálka HRAS nám poslala novinku od vydavatelství Helvetiq, ve které není nouze o rychlost, adrenalin a groteskní výjevy. Za titulem Bacha zombíci!, který původně vyšel jako Crazy Pilot, stojí trojice designérů Matteo Cimenti, Carlo Rigon a Chiara Zanchetta, která již společně pracovala na Monkey Temple a So typisch! Ilustrace obstaral Julien Bigo. Do češtiny hru lokalizovaly společně obchody HRAS a LUDOPOLIS.

Hned v úvodu je třeba říci, že originální název Crazy Pilot vystihuje téma hry lépe, neboť je primárně o řízení auta. To ale nic neubírá na zážitku nabízeném samotnou herní mechanikou. Pojďme se tedy podívat na to, jaké to je se vydat jeden den do práce, když v ulicích řádí apokalypsa.  

Bacha Zombíci

Z balíčku devadesáti čtyř karet dopravních situací je každému hráči rozdáno dvacet karet, při vyšším počtu hráčů počet karet klesá na osmnáct, případně na patnáct. Hráč z nich zformuje balíček, umístí na jeho vrch startovní kartu a předá ho hráči po levici. Do středu stolu jsou připraveny trestné karty a jediná karta cíle.

Hráči mají před sebou vyloženo kartu auta a při odstartování závodu se ji snaží obložit kartami ze svého balíčku. Nejprve však dospod balíčku zasunou svou startovní kartu a poté si musí každou kartu dopravní situace prohlédnout a vyhodnotit, co představuje a na jaký balíček ji umístit. Nad kartu auta jsou umisťovány karty, na které lze jet rovně, po levé straně ty, kde je nutno objet překážku zleva, doprava ty, které vás nutí jet vpravo. Pod kartu auto, myšleno ve směru podvozku, jsou pokládány dopravní situace, u nichž se lze jen otočit a vrátit.

Pokud některá situace vyžaduje zastavení se a skrývá na své druhé straně pravděpodobnou stopku, je nutné ji umístit dospod svého balíčku. Na konci hry tak zůstanou karty se stopkou či chybně zařazené karty odděleny startovní kartou. Pokud jakýkoliv hráč na své aktuální kartě dopravní situace spatří zombie, musí zakřičet: „Zombíci!“ a položit ruku na balíček trestných karet. Kolo je dočasně pozastaveno a ostatní hráči se snaží plácnout do nastavené ruky zvolajícího. Dochází ke kontrole. Je-li na kartě skutečně zombie, vsune ji její majitel přímo pod kartu svého auta, čímž začne růst středový balíček. Za každou kartu na konci hry takto získá bod. Hráč, který plácl do ruky jako poslední, si vezme trestnou kartu a ztratí bod. Pokud zombie na kartě chybí, umístí si majitel tuto kartu stranou a na konci hry ztratí jeden bod. Poté se přerušený závod znovu odstartuje zvoláním: „Jedeme!“.

Jakmile některý z hráčů dobere karty dopravních situací ze svého balíčku, čímž odhalí startovní kartu, zakřičí: „Konec!“ a vezme si cílovou kartu s odměnou dva body. Nevyřešené karty ostatní hráči zahodí. Poté otočí všechny balíčky karet a hráči zkontrolují, zda zařadili karty správně, či chybně. Za každou správně vyhodnocenou dopravní situaci či objevenou zombii hráči získají bod, za chybně zařazenou dopravní situaci či nepřítomnost zombie na kartě takto označené bod ztratí.

Některé karty na rubu se zdvojenou šipkou dávají hráči větší prostor, kudy jet, a lze je tak zařadit nejen doleva či doprava, ale vždy také na balíček s možností jet rovně. Tyto karty však mohou hráče zmást a zamíchat body při vyhodnocení.

Kompletní recenzi ci můžete přečíst zde